Kurzy měn

Doplněk stahuje kurzovní lístek České národní banky ze stránek www.cnb.cz/ a aktualizuje ho při otevření Excelu. Pro úspěšnou aktualizaci je třeba mít připojení k internetu.

Po nainstalování doplňku se do Excelu přidají tyto funkce (kategorie vlastní):

RJPrevodMen(ZMeny;NaMenu;Castka) – vrátí částku po převodu
Zmeny – zadává se kód měny z které chcete spočítat převod
NaMenu – zadává se kód měny na kterou chcete spočítat převod
Castka – částka z jaké chcete převod provést

RJAktualniKurz(Mena) – vrátí aktuální kurz
Mena – zadává se kód měny

RJMenyZeDne() – bez argumentu – vrátí datum aktuálně načteného kurzu (buňku je třeba naformátovat na datum)

RJMenyZeDneOst() – bez argumentu – vrátí datum aktuálně načteného kurzu ostatních měn (buňku je třeba naformátovat na datum)

Kódy měn: (pro českou korunu použijte kód „CZK“)

Stát – kód Stát – kód Stát – kód Stát – kód Stát – kód
Austrálie – AUD Brazílie – BRL Británie – GBP Bulharsko – BGN Čína – CNY
Dánsko – DKK EMU EURO – EUR Estonsko – EEK Filipíny – PHP Hong Kong – HKD
Chorvatsko – HRK Indonésie – IDR Island – ISK Japonsko – JPY Jihoafr. rep. – ZAR
Jižní Korea – KRW Kanada – CAD Litva – LTL Lotyšsko – LVL Maďarsko – HUF
Malajsie – MYR Mexiko – MXN MMF – XDR Norsko – NOK Nový Zéland – NZD
Polsko – PLN Rumunsko – RON Rusko – RUB Singapur – SGD Slovensko – SKK
Švédsko – SEK Švýcarsko – CHF Thajsko – THB Turecko – TRY USA – USD

Kódy ostatních měn jsou k dispozici zde: http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_ostatnich_men/kurzy.jsp

Můžete ho vyzkoušet.  Pro Excel 2000-2016. Testováno ve verzi  2002 (cz) a 2010 (cz).

Stáhnout doplněk Kurzy měn v. 1.6

Freeware (316kB/47kB), doplněk se nainstaluje jen do aktuálního profilu uživatele

Potlačení okna s povolením na datové připojení v Excelu 2007-2016: Možnosti aplikace Excel – Centrum zabezpečení – Nastavení centra zabezpečení – Důvěryhodná umístění – zde přidat složku, kde je nainstalovaný doplněk.
Doplněk se instaluje do umístění:
C:\Documents and Settings\jméno uživatele\Data aplikací\Jurecek Radek\Kurzy-Men (Win XP) nebo
C:\Users\jméno uživatele\AppData\Roaming\Jurecek Radek\Kurzy-Men (Win Vista a Win 7)
další možností je v Nastavení centra zabezpečení – Externí obsah – Nastavení zabezpečení pro datová  připojení – zatrhnout Povolit všechna datová připojení.

Darování

Změny ve verzi 1.6: oprava aktualizace ostatních měn
Změny ve verzi 1.5: přidány kurzy ostatních měn, drobné úpravy a vylepšení
Změny ve verzi 1.4: opravena chyba aktualizace kurzů od roku 2014, optimalizace pro Windows 8
Změny ve verzi 1.3: vylepšená aktualizace kurzů. Přidána možnost ruční aktualizace kurzů, ne jen při spuštění Excelu (Excel 2000-2003 v menu Nástroje položka ‚Aktualizovat kurzy měn‚ . Excel 2007-2013 karta Doplňky položka ‚Aktualizovat kurzy měn‚ .
Změny ve verzi 1.2: nově stahováni kurzu ze stránek www.cnb.cz z důvodu změny formátu tabulky na stránkách www.kurzy.cz

FixLinkUdfKurzy-Men

Excel si k UDF funkcím ukládá úplnou cestu.
Např.: místo =RJAktualniKurz(„EUR“) dosadí =C:/Složka1/složka2/Kurzy-Men!RJAktualniKurz(„EUR“).
Pokud otevřete tento sešit s UDF funkcemi na jiném počítači a doplněk je umístěn v jiné složce Excel vyžaduje propojení.
Doplněk FixLinkUdfKurzy-Men umí automaticky upravit cestu k doplňku.

Freeware (320kB/60kB), Stáhnout (FixLinkUdfKurzy-Men-Setup.exe – včetně instalátoru, nainstaluje se jen do aktuálního profilu uživatele).

27 Comments

 1. Měl bych dotaz, jak přepočítám z českých korun do polských zlotých? Seznamu měn nemohu najít českou korunu. Děkuji

 2. Mám problém stáhnout tento fix. FixLinkUdfKurzy-Men-Setup.exe – včetně instalátoru, nainstaluje se jen do aktuálního profilu uživatele

  Not Found

  The requested URL /dcounter.php was not found on this server.

  Pokud excel otvírám i na jiném počítači, nenalezena cesta.
  Díky moc.

 3. Dobrý den, velmi mne zaujal Váš doplněk „Kurzy měn“, hodně by mi pomohl při reportingu. Doplněk jsem nainstaloval, je aktivní, okno s povolením na datové připojení je potlačeno, funkce jsou v přehledu k dispozici. Problém však je, že při spuštění Excelu se doplněk automaticky nespustí. Po ručním spuštění a aktualizaci kurzů vše funguje správně. Jakmile se však sešit s použitými funkcemi uloží a uzavře se celý Excel, při dalším spuštění Excelu se opět automaticky nespustí doplněk a výsledky vzorců s danou funkcí se nezaktualizují, resp. přepíší se hodnotou s kurzem platným k 26.9.2014. Tzn. vypadá to na nějaký problém při automatickém zavádění doplňku po spuštění Excelu. Netušíte, prosím, čím by to mohlo být? Používám Windows 7 a Excel 2013. Moc děkuji.

  • Dobrý den,
   zkuste přeinstalovat doplněk a přidat složku doplňku mezi důvěryhodná umístění.

   • Dobrý den, děkuji za odpověď. Bohužel tento postup nevedl k úspěchu. Problém stále stejný. Doplněk po spuštění Excelu neviditelný, po ručním spuštění vrací kurzy k 26.9.2014, po následné aktualizaci vše v pořádku, po zavření Excelu a novém spuštění celé kolečko nanovo…. 🙁

 4. Dobrý den, pracuje doplněk s kurzy v čase? Například pokud bych chtěl doplnit kurzy EUR od začátku roku do dnes? Jak jsem doplněk zkoušel, tak jsem našel pouze aktuální hodnotu kurzu, ke které si mohu dohledat datum, ke kdy je aktuální 🙁 Děkuji za informaci.

  • Dobrý den, doplněk pouze stahuje aktuální kurz ze stránek cnb.cz. Tzn. pokud máte povoleno datové připojení, tak si doplněk jednou denně automaticky stáhne aktuální kurzy. (Při spuštění Excelu). Samozřejmě by šla udělat databáze, ze které by si doplněk vybíral daný kurz podle zvoleného datumu.

 5. Dobrý den,

  Opravdu super funkce.Jen se i neaktualizuje směnný kurz a to ani automaticky ani manuálně. Stále mi to říká, že kurz je USD na CZK je 21.6 Kč, ale přitom je přes 24 Kč. Nevíte prosím co s tím?

  • Dobrý den,
   pokud kliknete na nabídku „Aktualizovat kurzy měn“ – zobrazí se Vám dialogové okno s informací o datumu kurzů před a po aktualizaci?
   V opačném případě vidím problém v datovém připojení, viz nastavení: Nastavení centra zabezpečení – Externí obsah – Nastavení zabezpečení pro datová připojení – zatrhnout Povolit všechna datová připojení.

 6. Dobrý deň,

  Mám s týmto doplnkom problém, úspešne som ho integroval do systému, okno zabezpečenia potlačené a aj v ponuke vzorcov sú všetky doplnené vzorce avšak po použití a zadaní parametrov my do bunky namiesto výpočtu napíše HODNOTA! viete mi nejako poradiť? stretli ste sa s týmto problémom .?

  • Dobrý den, ozvu se Vám příští týden. Případně mi můžete poslat soubor s vloženou funkcí.

 7. Dobrý den, jsem nadšený vašimi úpravami, moc mi pomohly při zpracování dat, zejména porovnávání tabulek. Měl bych ještě dotaz k Vašemu doplňku Kurzy měn. Nevíte o nějakém udělátku, které by dokázalo převést z EUR a z USD na CZK kurzem ke konkrétnímu dni? Tzn. že mám sloupec datumů (od roku 2007 po současnost), sloupec s částkou v dolarech nebo eurech a výsledkem by měl být převod částky kurzem ke dni podle datumu na stejném řádku. Tedy něco jako RJPrevodMen(ZMeny;NaMenu;Castka;Datum) Váš doplněk myslím argument datum neuvažuje. Děkuji za případnou radu.

  • Dobrý den, doplněk „Kurzy měn“ načítá kurzy se stránek české národní banky. Staré kurzy vždy přepíše aktuálními. (zejména z důvodu rychlosti).
   Neměl není až takový problém udělat načítání kurzů ze starších dnů.

 8. Zdravím,

  nedávno jsem si stáhnul doplněk k Excelu, ale nevyhovoval mi, tak jsem ho odstranil, ale pokaždé když otevřu jakoukoli excelovskou tabulku, tak se mi zobrazí následující oznámení:

  ,,C:\Users\p\AppData\…\FixLinkUdfKurzy-Men.xla se nám nepodařilo najít. Pravděpodobně došlo k jeho přesunutí, přejmenování nebo odstranění“

  Jako jediná možnost u tohoto okna se nabízí kliknout na „Ok“. Poradil by mi někdo prosím, jak bych se toho mohl zbavit?

  Děkuji a přeji hezký den,
  Jan Luxemburg

  • Dobrý den,
   zrušte doplněk v nastavení Excelu. Soubor – Možnosti – Doplňky – Spravovat doplňky aplikace Excel – Přejít – Odkliknout doplněk v seznamu.

 9. Dobrý den mám dotaz jaký přesně kurzovní lístek doplněk načítá dnes devizový kurz, který je nutný pro platební styk podle ČNB 27,020 , ale doplněk načítá 27,535. To samé u britské libry, aktuální kurz 31,840, ale doplněk načítá 35,267. Podotýkám, že kurzy se v excelu aktualizovali.

  Děkuji Petr Novák

 10. Dobrý den,
  hodnota 27,535 je výchozí hodnota doplňku. Pravděpodobně se neaktualizovaly kurzy, zkuste přidat doplněk do důvěryhodného umístění.
  PS: zkontrolujte, jaký datum Vám vrací funkce =RJMenyZeDne()

 11. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč nefunguje konverze měny ruského rublu. Ať chci převést na RUB nebo obráceně, píše mi, že tuto zkratku nezná.
  Děkuji za odpověď Veronika Janecká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *