Filtrování podle barvy buňky 2

Pro informace o výuce Excelu klikněte zde

Tento postup navazuje na návod Filtrování podle barvy buňky, písma

Filtrovat seznam podle barvy buňky nemusíme jen s použitím UDF funkce, ale lze použít i tzv. XML funkci O.POLÍČKU(Argument, Odkaz), kde argument č. 63 vrací index barvy buňky z odkazu.

Funkci O.POLÍČKU nelze napsat přímo do buňky listu, musíme vložit název, do kterého zadáme tuto funkci,

kde jako odkaz na buňku použijeme funkci NEPŘÍMÝ.ODKAZ, ve tvaru: NEPŘÍMÝ.ODKAZ(“RC[-1]”;NEPRAVDA), která vrací odkaz na buňku umístěnou vlevo od buňky s použitým názvem.

Máme seznam:

V seznamu si vytvoříme pomocný sloupec. Záhlaví tohoto sloupce nazveme např. Barva. Do buňky C1 vložíme vytvořený název =BarvaVlevo (můžeme použit funkční klávesu F3, která vyvolá dialogové okno vložit název).

Do buňky B2 taky vložíme vytvořený název a zkopírujeme směrem dolů.

Dále stačí filtrovat sloupec B podle hodnoty v buňce C1 a získáme filtrovaný seznam.

Můžeme použít i minulý způsob, kde do buňky B2 zadáme vzorec =BarvaVlevo=$C$1 nebo =(BarvaVlevo=$C$1)*1 a budeme filtrovat hodnotu PRAVDA resp. 1

Důležité:

Excel přepočítává vzorce jen při změně hodnot v oblasti. Ale změna formátování není pro Excel důvod vzorce přepočítat. Proto po změně barvy buňky nebo písma nedojde automaticky k přepočítání vzorců. Je nutné vynutit si přepočítání vzorců klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+F9, nebo zadat/změnit hodnotu v libovolné buňce.

Poznámka:

Funkce O.POLÍČKU vrací index barvy nastavenou pomocí formátu buněk. Nevrací index barvy nastavený pomocí  podmíněného formátování!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *