Porovnání dvou seznamů (tabulek) pomocí rozšířeného filtru

Pro informace o výuce Excelu klikněte zde

Dotaz:

Potřebuji porovnat dvě tabulky a vyznačit rozdílné řádky.

Řešení pomocí rozšířeného filtru:

Na listu Seznam1 máme tabulku 1.


Na listu Seznam2 máme tabulku 2. Pro porovnání pomocí rozšířeného filtru nemusí být tabulka ve stejné oblasti ani setříděná, ale musí mít stejné záhlaví tj. názvy i počet sloupců.

Na jedné z tabulek (zde tabulka na listu Seznam2) spustíme rozšířený filtr: Data – Filtr – Rozšířený filtr. (Excel 2007: Data – Seřadit a filtrovat – Upřesnit) V nastavení rozšířeného filtru dáme oblast kritérií druhou tabulku.

Po potvrzení vidíme jen řádky shodné s tabulkou 1.

Vytvoříme pomocný sloupec a záhlaví pojmenujeme (např. Stejné)

Do první buňky napíšeme libovolnou hodnotu. (např. Ano) a dvakrát klikneme na ouško. Automaticky se touto hodnotou vyplní zbývající buňky do poslední neprázdné.

Výsledek všech shodných řádků v tabulkách.

Pokud chceme vidět rozdílné řádky, tak dáme Data  – Filtr – Automatický filtr a vyfiltrujeme jen prázdné řádky u sloupce Stejné.

Vyfiltrované řádky můžeme podbarvit.

Výsledek:

Tabulka 1

Tabulka 2

5 Comments

 1. Dobrý den,
  chtěl jsem použít porovnání na tabulku. Excel mi tvrdí, že bunky jsou shodné i když je obsah rozdílný. Stává se to když se porovnává delší řetězec s kratším.

  porovnat: ‘Zástavní právo exekutorské podle § 69a exekučního řádu
  kritérium: ‘Zástavní právo exekutorské
  výsledek = shodný záznam
  Existuje funkce která by odhalila i tyto rozdíly ve velkých tabulkách o rozdílném počtu řádků?

  • Dobrý den,
   na Vás případ asi nebude rozšířený filtr moc vhodný. Ještě se na to podívám. Můžete ještě zkusit použít nástroj “Porovnání oblasti dvou listů” z doplňku RJ tols. Další možnosti je použít funkci COUNTIF, která zjistí počet výskytů daného textu v oblasti.

 2. Dobrý den,

  rád bych porovnal 2 tabulky o cca 12 tis. řádcích se shodným počtem sloupců s tím, že výsledek budou řádky neobsažené v druhé tabulce.

  Děkuji

  • Dobrý den,

   můžete použít tyto nástroje
   – rozšířený filtr (viz tento článek)
   – použít nástroj “Porovnání oblasti dvou listů” z doplňku RJ tools
   – použít doplněk “RJ Joinn Table”

 3. Dobrý den, mám dvě tabulky v excelu a potřebuji je porovnat. Moje představa je, že hodnoty z jedné nakopíruji do druhé ale chtěl bych, aby se to automaticky seřadilo do jednoho řádku dle např: datum poslední kontroly, nebo příjmení a jména, služ.čísla zaměstnance. Je to vůbec možné? Prosím o nápovědu, případně osobní setkání. miroslav.vojteksk@centrum.cz, 605932459, jsem ochoten dotyčnému zaplatit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *