Výběr, nahrazení buněk podle formátu (dostupné v Excelu 2002 a vyšším)

Pro informace o výuce Excelu klikněte zde

Každý, kdo občas upravuje cizí, ale i vlastní tabulky, občas potřebuje rychlý přehled o použitém formátování v listu, nebo rychle nahradit formátování nesouvislých oblastí. Např.: které buňky jsou zamknuté/odemknuté, které mají nastaveno zalomení textu, nahradit použité formátování záhlaví ve více tabulkách apod.

Máme tabulku a chceme prověřit, do kterých buněk může uživatel zapisovat hodnoty po zamčení listu.

Otevřeme dialogové okno Najít … (Ctrl + F)

Rozbalíme nabídku Zvolit formát buňky … a v dialogovém okně na kartě Zámek zrušíme zatrhnutí Uzamčeno a klikneme na OK. Tím nastavíme hledání buněk, které nejsou uzamčené.

Dáme Najít vše a ve spodní části dialogového okna Najít a nahradit vidíme všechny buňky, které splňují požadovaný formát. Můžeme je všechny označit pomocí kl. zkratky Ctrl+A. Tím se v listu vyberou všechny tyto buňky.

Jen do těchto vybraných buněk bude možno zapisovat po zamčení listu.

Pokud chceme vybrat ty buňky, které mají nastaveno zalomení textu, zatrhneme na kartě Zarovnání Zalomit text.

Výsledek:

Uvedeným způsobem můžeme rychle změnit formátování nesouvislých oblastí (např. změna výplně), místo zdlouhavého postupného vybírání oblastí. Otevřeme dialogové okno Nahradit… (Ctrl + H)

Výsledek nahrazení podbarvení.

Poznámky:

Pokud je vybrána jen jedna buňka, Excel bude prohledávat celý list, pokud je vybrána oblast buněk, Excel bude prohledávat jen vybranou oblast.

Doporučuji vybrat aktuální oblast tj. obdélníková oblast kolem aktivní buňky  Ctrl+*, nebo celou použitou oblast tj. obdélníková oblast, která pokrývá všechny buňky, až po poslední buňku s daty nebo formátováním. (Celou použitou oblast lze vybrat následujícím způsobem: pomocí kl. zkratky Ctrl+Home se přesuneme na první buňku v listu a stiskem kombinace kláves Ctrl+Shift+End označíme oblast od aktivní buňky až po poslední buňku.)

Pro formátování tabulek se výborně hodí i styly, které mohou zjednodušit a zrychlit formátování tabulek, vč. hromadného nahrazení. (Pokud upravíme styl, změní se formátování všech buněk, ve kterých je tento styl použitý)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *