Filtrování podle barvy buňky, písma

Pro informace o výuce Excelu klikněte zde

Jednou z novinek Excelu 2007 je filtrování seznamu podle barvy buňky i barvy písma. Jak toho dosáhnout i ve starších verzích Excelu?

Potřebujeme funkce RJIndexBarvyPozadi  a RJIndexBarvyPisma, které nejsou součástí Excelu, tyto funkce obsahuje doplněk RJ Tools od verze 0.21

Máme seznam příjmení a chceme ho filtrovat podle barvy buňky:

Vytvoříme si pomocný sloupec. Záhlaví tohoto sloupce nazveme ho např. Barva a buňku B1 podbarvíme a to barvou, podle které chceme filtrovat.  Do buňky B2 zadáme tento vzorec =RJIndexBarvyPozadi(A2)=RJIndexBarvyPozadi($B$1) a zkopírujeme směrem dolů.

Tento vzorec nám porovná podbarvení buněk a vrátí hodnotu PRAVDA (TRUE) pokud se podbarvení shoduje, v opačném případě vrátí NEPRAVDA (FALSE)

Dále stačí filtrovat sloupec B na hodnotu PRAVDA a získáme filtrovaný seznam.

Pokud chceme filtrovat podle barvy písma, budeme postupovat obdobně. Vytvoříme si pomocný sloupec. Záhlaví tohoto sloupce nazveme ho např. Bar. písma a barvu písma změníme na tu, podle které chceme filtrovat. Do buňky C2 zadáme tento vzorec =RJIndexBarvyPisma(A2)=RJIndexBarvyPisma($C$1) a zkopírujeme směrem dolů.

Výsledek po aplikování obou filtrů, vidíme jen ty řádky, které splňují obě podmínky současně.

Pro lepší přehlednost lze použít tvary vzorce, které nám změní hodnoty PRAVDA a NEPRAVDA na hodnoty 1 a 0.

=(RJIndexBarvyPozadi(A2)=RJIndexBarvyPozadi($B$1))*1

=(RJIndexBarvyPisma(A2)=RJIndexBarvyPisma($C$1))*1

Vynásobením hodnot PRAVDA nebo NEPRAVDA hodnotou 1 dostaneme hodnoty 1 nebo 0.

Výsledná podoba tabulky.

Důležité:

Excel přepočítává vzorce jen při změně hodnot v oblasti. Ale změna formátování není pro Excel důvod vzorce přepočítat. Proto po změně barvy buňky nebo písma nedojde automaticky k přepočítání vzorců. Je nutné vynutit si přepočítání vzorců klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+F9.

Poznámka:

Funkce RJIndexBarvyPozadi  a RJIndexBarvyPisma vracejí index barvy nastavenou pomocí formátu buněk. Nevrací index barvy nastavený pomocí  podmíněné formátování!

One Comment

 1. Dobrý den, nevím do jaké míry je tohle téma ještě aktuální, ale potřeboval bych poradit.
  Mám tabulku ve které je v bunce G4 číslo. Bunka může mít více barev a to podle poznámky kterou přidávám v jiném sešitě pak tyhle udaje kopíruji do tohohle sešitu.
  Potřebuji aby tohle číslo v bunce G4 se mi zkopírovalo do bunky I4 ale jen v případě pokud je bunka G4 obarvena červenou barvou pokud má jinou barvu chci aby I4 zůstalo prázdné.
  Pro představu přidávám screen.
  Děkuji za radu.
  http://prntscr.com/gqoif2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *